ه‍.ش. ۱۳۹۰ آبان ۵, پنجشنبه

امین دیوان محمد علیخان صفاری ملقب به " امین دیوان " دوم

 

امین دیوان_  این عکس برای لاهیجانی ها میتواند جالب باشد و من به جرات میتوانم ادعا کنم خیلی از صفاری ها هستند که حتی عکس جدشانرا تا اکنون ندیده اند و دسترسی باین عکس را نداشتند . دوست خوب و جوان محقق پر تلاش همشهری جناب آقای علی امیری تحقیقات وسیعی از خاندان صفاری ها نموده و شجره نامه کامل و مفصلی از این خانواده تهیه کرده است و امیدواریم هر چه زودتر بچاپ برسانند . در باره امین دیوان مطالب زیادی میتوان نوشت که بتدریج ارائه خواهم داد . متاسفانه در انترنت هرچقدر بیشتر بگردید در باره این شخصیت کمتر مییابید . در ویکیپدیا فقط خلاصه کرده اند که امین دیوان از فئودال های بزرگ لاهیجان است . بلی تقریبآ میتوان گفت ایشان به یقین بزرگ ترین فئودال لاهیجان بود که نظیری نداشت ملک امین دیوان میتوان گفت شمالآ در یای خزر غربآ کناره های شرقی سپید رود جنوبآ کوههای البرز و شرقآ حدود لنگرود و بیشتر بود . و تمام مراکز تجاری مال امین دیوان بود از حمام زیبای و تاریخی گلشن که قسمت زیادی از آن تخریب شده و میدان ایجاد شده تا پاساژ بقول امروزی ها یا همان کاروانسرای یا بگویش لاهیجانی "کامسرا "ی محمدعلیخانی که هم اکنون هم باین اسم در حال استفاده است و دم در آن از طرف خیابان مغازه دوست قدیمی من آفا رضا پرهیزی است . ودر نزدیک همین محل کاروان سرای بزرگ دیگری بود از قرار معلوم دچار آتش سوزی شده بود واز بین رفته بود وبنام سوخته کاروانسرا یا "بوسته کامسرا " معروف بود و من خودم خرابه های آنرا دیده ام وبیاد دارم بعلت اینکه مجاور خانه اجداد پدری ام یعنی خانه سید احمد میر احسان پسر عموی نازنین ومهربانم که هنوز هم از بلایا و آتش سوزی مجاور مصون مانده است بود . بوسته کامسرا سال ها متروکه وسط شهر بلاتکلیف مانده بود و پوشیده از گیاه و در حقیقت توالت صحرایی وسط شهر بود تا اینکه توسط شهرداری تبدیل به بازار روز شد . خانه امین دیوان و اعیان و اشراف دوره خودش در شمال مسجد سلیمانیه فعلی یا بعبارتی نزدیک محله خمیر کلایه و شمال محله اردوبازار و نزدیک حمام علی مینویی و مادر آغا کوچه بود. این حمام روزگاری جزو مایملک امین دیوان بود و اطراف خانه امین دیوان مملو از خانه های خشتی و زیبای یک و دو طبقه بود از جمله خانه امین دخت مادر اصغر فیاض و خانه شازده خانم یا کیانوش خانه احمد خان طایفه ، دکتر مجتهدی از جمله بنای زیبای منوچهر خان جهانسوز شاهی وبسیاری دیگر که بعضی از آنها باقی مانده است . وبسیاری از خانه های قدیمی آن محوطه توسط بساز بفروش ها خریداری و ساختمان های چند طبقه امروزی تبدیل شده است که حد اقل برای من جای تاسف است
 ·  ·  · Share · Edit · 31 August 2010

  • Reza Tavakoli من به جرات میتوانم ادعا کنم خیلی از صفاری ها هستند که حتی عکس جدشانرا تا اکنون ندیده اند و دسترسی باین عکس را نداشتند .
   31 August 2010 at 23:18 · 

  • Sanaz Fallahkhair محمد علیخان صفاری ملقب به " امین دیوان " is our great-great-grandparent from my mum side. Many Thanks for sharing this
   31 August 2010 at 23:46 ·  ·  1 person

  • Hamid Safabakhsh پس امین دیوان نوه گونن ،شوما ایسین :) :)
   31 August 2010 at 23:50 ·  ·  3 people

  • Melody F. Khair Thanks cousin for sharing this picture of us. Please let us know when the book is in print so we can buy it.
   06 September 2010 at 20:42 ·  ·  2 people

  • Reihaneh Farahpoor آقای دکتر واقعا"ممنون از این همه لطف شما که نسبت به گذشتگان وبزرگان شهر لاهیجان دارید.به جرات میگویم تعاریفی که از گذشته زادگاهم بیان میفرمایید تا الان نمی دانستم .جای بسی خوشحالیست که شهروند خوبی مثل شما این همه تعصب به زادگاهش داشته باشه من بنوبه خودم از شماسپاسگزاروممنونم.
   06 July at 21:34 · 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر