۱۳۹۱ شهریور ۱۸, شنبه

سینما شهر سبز نوین لاهیجان بزودی افتتاح خواهد شد


لاهیجان و سینما!
به قلم دکتر بهمن مشفقی

این روز ها که ازپیاده روی مقابل سینما شهرسبز لاهیجان عبور می کنی می بینی کار بازسازی سینما به مراحل پایانی ی خود دارد نزدیک می شود. این احتمال می رود سینما شهرسبز لاهیجان تا پایان سال جاری کارش را آغاز کند و یکی از آرزو های علاقمندان به هنر سینما برآورده شود. به همین مناسبت و نیز به مناسبت روز سینما بیست و یکم شهریورماه یاد داشت زیر را که درمیان اوراق خودم یافتم به علاقمندان سینما بخصوص نسل جوان از نظر تاریخی و تاریخچه ای تقدیم می نمای
م.

روزسینما برهمه ی هنرمندان وسینما گران عزیز مبارک باد.!

هرچند درجلد اول کتاب "تقویم تاریخی دموگرافیک ایران" از انتشارات موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران-شماره 87 چاپ اسفندماه 1356شمسی که درکتابخانه ام موجود است درقسمت شرح وقایع مربوط به گیلان آمده است: اولین سینما تئاتری که درلاهیجان افتتاح شد بوسیله ی شاد روان "حسن اسلام نظر" معروف به "حسن نظامی " درسال 1328هجری شمسی( یعنی شصت وسه سال پیش) می باشد معهذا بنا به اظهارنظر معمرین شهرما ،اولین سینما درشهرلاهیجان درزمان شهرداری شخصی به نام " دولو" درسال 1317 شمسی ( هفتادو چهارسال پیش) درمحوطه ی باغ ملی لاهیجان که درگذشته محصور بود و ساختمانی در وسط باغ قرار داشت و به "سینما باغ ملی" معروف بود تاسیس و افتتاح شد.

دایرکننده ی این سینما شخصی از اقلیت ارامنه به نام "مسیو سون بات" بود که محل سکونت این شخص درخانه ای استیجاری واقع درخیابان انقلاب فعلی بود.

فیلم هایی که دراین سینما نمایش می دادند مثل همه ی فیلم های آن زمان صامت بود و زیرنویس داشت. درفاصله ی قطع شدن فیلم ها ( بخاطرتعویض حلقه های فیلم) چند هنرمند محلی با ویولن وتارحاضرین را سرگرم می کردند. ضمنا در آن زمان به علت تکمیل نبودن دستگاههای فیلم برداری و پروژکتور، گاهی تعداد حلقه های فیلم به هفت تا هشت حلقه می رسید! و تماشاکنندگان برای کوتاه و طولانی بودن فیلم به تعداد دفعاتی که فیلم درهنگام نمایش قطع می شد "پرده" می گفتند! مثلا اگر فیلمی درطول نمایش هفت بار قطع می شد می گفتند این فیلم هفت پرده است!

چندسال بعد از افتتاح سینما باغ ملی، ناگهان ساختمان سینما دریکی ازشب های ماه مبارک رمضان دچارآتش سوزی شد وازبین رفت.بعد ازمدتی درهمان مکان < زورخانه ورزشی> ایجاد شد و شاعرخوش قریحه ی لاهیجانی شادروان رسول سپهر در وصف این مسئله به طنز شعری سرود که عنوانش < گرباغ ملی ی ما زورخانه شد ، ولش کن!> بود که مدت ها برسر زبانها بود.

شادروان حسن اسلام نظر درسال 1328شمسی اولین سینما تئاتر به سبک جدید را درمحلی که بعد ها سینما مولن روژ لاهیجان دایرشد، به نام < سینما ایران> دایرکرد. سالها درب ورودی سینما ایران درخیابان فعلی شهید کریمی و کوچه ای که به کوچه صادقی معروف بود باز می شد. دراین سینما درضمن بعضی اوقات نقش تئاتر را هم داشت و نمایشنامه های فراوانی در آنجا به صحنه آورده می شد و من بار ها شاهد هنرنمایی ی هنرمندانی چون گوگوش آتشین که خردسال بود و با پدرش همراهی می کرد و نیز تحصنی- نینا- میلانی کمدین معروف گیلانی-جفرودی- تسلیمی و....بودم.

جادارد درپایان اضافه نمایم که شادروان حسن اسلام نظر اولین سینما را درسال 1333شمسی دربندرحسن کیاده سابق وکیاشهرفعلی دایر نمود واسم این سینما هم < سینما ایران> بود

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر