۱۳۹۵ فروردین ۲۱, شنبه

گشت چند ساعته ما به روستای سطلسرو سرچشمه لاهیجان در آخرفروردین فرح بخش بود . بنظر من هردو روستا شرایط کافی برای شهر شدن را کم و بیش دارند . باغ های بزرگ چای نزدیک به رسیدن و بهره برداری بودند وقت کافی نداشتیم تا به چشمه شاه خانی و غار شاه خانی یا همان غار شوپره و شب پره بپردازیم . معروف است که اهالی روستای سر چشمه معتقدند که غار شاه خانی روستایشان تا روستای دیوشل لنگرود ادامه دارد و بعضی ها هم معتقدند بعداز زلزله بزرگ گیلان این راه بسته شده است .


آواخر ماه فروردین که به سرچشمه رسیدیم هنوز سبزه عید روی دیوارکوتاه بلوک سیمانی بود 
بقعه سیده معصومه و بقعه سیده زهرا رانمیدانم کدام یکی بود ولی میدانم که روستای سرچشمه دوزیارتگاه به این اسم دارد که مورد علاقه و احترام این حوالی .است و بخاطر همین علاقه است که دوست دارند مرده گان شان را درکنار و نزدیکی آرامگاه دفن بکنند 
در کنار جاده راه سطلسر به روستای سرچشمه درخت صنوبری دیدم که در حال شکفتن بود و جوانه و برگهای قرمز رنک داشت و روی شاخه های آن چند مجموعه سبز "دار واش" که اندازه شان متفاوت و کوچک و بزرگ تر بود داشت. لابد میدانید  دارواش گیاهی انگل و پارازیت سبز رنگ است برگ های سبز ومیوه های مروارید شکل دارد  . میوه  دارواش دانه های زیادی چسبنده داخلش هست که میتواند توسط پرندگان به درختان دیگر منتقل و چسبیده بشود و کلنی های جدید بوجود بیاورد . دارواش ریشه ندارد ولی زوائدی ریشه مانند دارد و میتواند داخل پوست شاخه بشود واز درخت تغذیه بکند . یادم هست در اروپا مرسوم هست جوان ها شاخه میوه دار دارواش را قبل از ایام کریسمس بالای سردوستانشان میگیرند و اظهار دوستی و عشق میکنند .
باهرکدام از تابلو خوش آمد گویی و اسم روستا با همراهان عکس یادگاری  گرفتیم


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر