۱۳۹۱ مهر ۱۹, چهارشنبه

یادداشت محمد الهامی _گابنه؛ یکی از محلات قدیمی شهر کهن لاهیجان


گابنه؛ یکی از محلات قدیمی شهر کهن لاهیجان. 
گابنه، کشتگاه و زمین کشاورزی معنا می دهد و سالخوردگان لاهیجان روایت می کنند که روزگاران قدیم،سبزی خوردن شهر را همین محل تامین می کرده. گابنه البته کشتگاه تاریخ و تاریخ سازان زیادی هم برای شهر لاهیجان،این گهواره ی تاریخ شهرنشینی گیلان، هم بوده است.
لذتی که همگام شدن با عکسهای محمد تقی لون آمیز برای درنوردیدن کوچه پس کوچه های تنگ و قدیمی این محل،که کمتر از سایر محلات قدیمی این شهر از ساخت و سازهای بی ربط و بی ریخت زخم خورده، به آدم دست می دهد،کم از قدم زدن حقیقی در میان این کوچه ها نیست.انگار از دل شبه مدرنیسم مضحک و نوکیسگی دلقک وار این عصر سطحی گرایی و ابتذال، یکدفعه می پری در دل اصالت و ریشه ! انگار در پس این دیوارهای بلند و آجری که راست و خدنگ دیرینه سالی است پار بر جا هستند، استواری و پی محکم و اصالت را می بینی و نمی توانی زبان به تحسین نگشایی، اگرچه درهمین محل و در کنار همین کوچه پس کوچه ها و خانه های کهن و اصیل، آپارتمانهای غناث جدید الاحداث،هم باشند و توی ذوقت بزنند! در این کوچه ها که قدم میزنی 
اصالت و قدمت لاهیجان را جلوی چشمانت می بینی.

گابنه؛ کشتگاه! پرورشگاه انسانهای بزرگ. مانند دیگر محلات این شهر در دل خون دارد از تاریخ. رد پای آزادمردان تاریخ و نیز مردان علم وادب و کمال را هم مانند دیگر محلات قدیمی این شهر تاریخی در جای جای این محله قدیمی می توان جست و یافت. اگر نمی توانی در کوچه پس کوچه های گابنه قدم بزنی با عکسهای محمد تقی لون آمیز همراه شو که بدرستی دوربینش و هنرش را علاوه بر طبیعت زیبا(و آنهم زخم خورده این شهر!) به سمت تاریخ غنی و اصالتهای باقی مانده این شهر کهن هم چرخانده و تو را به دیدن تاریخ لاهیجان هم فرا می خواند.تاریخی که در پس توجه به زیبایی های طبیعی این شهر،که البته آنهم در معرض خطر است!، از دید مسافرین و مردم و مسئولین مغفول مانده و مظلوم واقع شده است!
ریشه های لاهیجان را در این پس کوچه ها بجو! 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر