۱۳۹۱ اردیبهشت ۲۱, پنجشنبه

با بزرگان موسيقي محلي گيلان آشنا شويد

باغ محتشم رشت - نفر اول از راست استاد ابوالحسن صبا ، استاد همایون ، استاد سپانلو ، ناشناس ، استاد خالقی
●○○○○○○○○○○○●ͼʘ۝ʘͽ●○○○○○○○○○○○●
ابوالحسن صبا در سال ۱۳۰۲ در مدرسهٔ عالی موسیقی که توسط علی‌نقی وزیری بنیان گذاشته شده بود، مشغول به تحصیل شد. صبا در ۲۲ سالگی دانشجوی ممتاز و تک‌نواز برنامه‌های مدرسهٔ عالی موسیقی شد و مورد احترام و تشویق اساتید و دوستانش قرار گرفت. نخستین اثر ضبط‌شدهٔ صبا قطعهٔ زرد ملیجه با ویولن بود که در میان دو بند سرود ای وطن با صدای روح‌انگیز در سال ۱۳۰۶ در قالب صفحه تولید شد و بسیار مورد توجه قرار گرفت.

ابوالحسن صبا، در سال ۱۳۰۶ از طرف استاد علینقی وزیری مأمور شد تا در رشت مدرسه‌ای مخصوص موسیقی تأسیس کند. او نزدیک ۲ سال در رشت ماند و در آنجا ضمن آموزش موسیقی، به روستاها و کوهپایه‌های شمال رفت و به جمع‌آوری آهنگ‌های محلی پرداخت و ارمغان‌هایی از این سفر به همراه آورد. آهنگ‌های دیلمان، رقص چوبی قاسم‌آبادی، کوهستانی و امیری مازندرانی یادگار این دوره از زندگی اوست.

در همين رابطه با بزرگان موسيقي محلي گيلان آآشنا شويد:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=421887331163736&set=a.278235408862263.75268.190009134351558&type=1 
اینها یک عمر خوشی و شادی را به مردم ارزانی کردند و درغربت مردند.
از راست :زنده یاد ابراهیم اخوان (نوازنده نقاره)، زنده یاد صفررجبی کجیدی (آشپزو رقصنده گيلكي) ، استاد نادر سازنده ملومه (ارزشمندترین نوازنده ی دایره گیلان)، زنده یاد عزت علیزاده (که نوازنده نبود ولی همیشه بااین بزرگان محشوربود) ، استاد تراب انوری (استاد نقاره ، دایره و خواننده آوازهای اصيل گیلان) ، زنده یاد استاد عزیزخان عشقی (ویولونیست و خواننده) ، زنده یاد استاد حجت پورمراد شیه (نوازنده سرنا) و استاد قربان اسماعیلی پروش (نوازنده دایره) كه اكثر آنها از مردمان گالش زمين و خصوصا ديلماني بودند.
عزیزخان عشقي اصالاتن دیلمانی بود ولی دراطاقور زندگی می کرد. به گفته رضا عشقی زنده یاد علی آران -که او هم اصالتن ديلماني بود- درلاهیجان زندگی می کرد و یکی از بزرگان موسیقی گیلان بود برادرعزیزخان بود. (ظاهرن اسم فاميل خودش رو عوض کرده بود.) عشقی هم نوازنده ی ویلون هم خواننده آوازهای گيلكي و نيز بداهه سرا بود. بسياري از ترانه هایی که امروز به يادگار مانده و در ميان مردم جا افتاده است از سر توجهات این بزرگوار بوده. براي مثال ترانه اهن بگو، خونباجی، زبیده ی ، پسته قده، ورفه گودای بسياري از ترانه های دیگر ظاهرا از ساخته هاي این مردبزرگ بود. پيش از انقلاب و در سال 1347 در راديو بی بی سی یک مصاحبه با زنده یاد عشقی انجام شده است.

منبع: صفرعلي رمضاني

۱ نظر: